Bugun...
Reklam
Reklam
Devalüasyon


MEHMET ATEŞ
 
 
Reklam

Merkez Bankası faizleri mevcut halinde bıraktı. TL’nin diğer para birimleri karşısında ki değer kaybının telafisi için belki faiz artışına gidebilirdi. Bunun ne gibi bir durum ortaya çıkardığı hususuna gelince; dalgalı kur rejiminin uygulandığı ülkelerde merkez bankaları faiz oranları vasıtasıyla kurda meydana getirdikleri değişikliklerle devalüasyona neden olurlar. Son toplantıda alınan karar ile Türkiye Merkez Bankası %15-18 aralığında bir değer düşürme (devalüasyon) yapmış olduğunu teyit etmiş oldu. Daha basit bir ifadeyle hane halkı son 1 ayda bu ülkede devalüasyon oranında fakirleşmiştir.

İlaveten FED’in son açıklamaları yılın ikinci yarısından itibaren faiz artırımına gideceğini kesinleştirdi. Bu durum faiz artırımına geçilmeden bu kararın piyasalar tarafından satın alınmasını sağlayacak. AB merkez bankası ise aşırı değerli EURO’nun ekonomik canlılık karşısında ki meydana getirdiği sorunu ortadan kaldırmak için ülke bonosu alarak her ay piyasaya 60-70 milyar EURO arasında nakit girdisi sağlamaktadır. Sonuç olarak EURO/USD paritesi ise 1,06 ile neredeyse eşitlenme seviyesine gelmiş oldu. Paritede ki azalmanın devam edeceğinden hareketle merkez bankası rezervlerini EURO cinsinden tutan ülkeler hızla rezerv para birimi değişikliğine giderek EURO yerine USD’yi kullanmaya başlayacaklar. Ülkelerinin nisbi olarak fakirleşmelerine izin vermemeye çalışacaklar. Bu durum ülkemiz için USD/TL paritesinin yükselmesinde üçüncü önemli değişkeni beraberinde getirecek. TL’nin çevrilgen (konvertibl) bir para olmamasının bir sonucu olarak kur riski barındıran işletmelerin alacak ve borçlarını aynı para cinsine çevirmeleri, forward önlemleri almaları önem arz etmektedir.

Kur artışından kaynaklanan devalüasyon nedeniyle satın alma gücünde meydana getireceği yurtiçi daralmanın da hesaba katılmasıyla yaşanabilecek potansiyel tahsilat sıkıntıları içinde şimdiden güçlü bir piyasa araştırması yapmalarında fayda bulunmaktadır.

Merkez Bankası faiz artırmadığı ya da büyük tutarlı döviz girdisi sağlanamadığı ölçüde USD’nin TL karşısında değer kazanması devam edecektir. Mevcut durumda gerek politik karar alıcıların tutumu, gerekçe uluslararası konjonktür bu iki faktörün gerçekleşme olasılığını sıfırladığına göre kriz senaryosuyla hareket edilmesi gerekmektedir.Bu yazı 89 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI