Bugun...
Reklam
Reklam
Haklı Çıkma Sanatı


DUSUNCE
 
 
Reklam

Günler sonra bir kitapçıdayım, belki de aylar... Bir kitap ilişti gözüme "Eristik Diyalektik- Haklı Çıkma Sanatı(1)".

"Objektif olarak haksızken, haklı çıkar. Yani bir tezin objektif doğruluğu ile tartışmacı ve dinleyicilerin değerlendirmesine göre geçerliliği iki ayrı şeydir. Bu nereden ileri gelir? - İnsan türünün kötülüğünden." diye başlamış hemen ilk sayfasından.Ürkütücü... Aslında bildiğimiz halimizi, okuyuvermek belki de her kitaptan beklediğimiz birşey olmadığından.

Peki gerçekten kötü müydü insanoğlu? Çıkarları, hırsları için yaşayan, duruma göre değişen, haklı olmadığımız zamanlarda bile kabullenmek yerine durumu kurtarmaya çalışan,her durumda kazanmaya odaklı yaşayan canlılar mıyız biz? 

Evet mi?

Yoksa hayır mı?

 Haklı olmak (çıkmak) her zaman doğru olmayandır belki de. Belki de doğru olmayan haklılık hallerinin yükleri vardır omuzlarınızda, günlerce yıllarca taşıdığınız. Belki de ne olursa olsun boyun eğmemek gerekir bir başkasının üstünlüğüne, haklılığına. Belki bizi mutlu kılan haklı olmaktan öte hakkın yerini bulmasıdır. Belki öyle ya da böyle herkes tarafından haklı bulunmak gücü elinde tutmanın  tek yoludur ve güç vazgeçilmezdir hayatın devamı için. Her halde durumu kurtarmaya çalışırken kaybettiklerimiz, kaybettirdiklerimiz peşimizi bırakmadığından işlerimiz yoluna giremiyordur bir türlü. 

Düşünüp karar verin nasıl yaşamak istediğinize.

 

(1)**Arthur Schopenhauer-Eristik Diyalektik (Türkçesi: Ülkü HINCAL) kitabından alınmıştır.

 Bu yazı 898 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI